Szczęśliwe numery: 11 32

Majowe święta – dni, o których należy pamiętać

Administrator 30 kwietnia 2022, 22:30

Przed nami 1, 2 i 3 maja, majowe święta  które są szczególnie ważne w historii Polski. Ale czy tak naprawdę wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się te święta.

1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy

Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r. W naszym kraju święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

Od kwietnia 1990 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto to obchodzono także na Litwie.


Zachęcamy uczniów do włączenia się w obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja #mojaflaga organizowana przez Biuro „Niepodległa”, inicjatywa #3MajFlagę Rady Dzieci i Młodzieży, konkurs plastyczny Instytutu Badań Edukacyjnych „Dobry Obywatel” to tylko wybrane inicjatywy przygotowane z tej okazji.

Szczegółowe informacje o różnych inicjatywach organizowanych z okazji Dnia Flagi RP znajdują się na stronie http://www.gov.pl/edukacja-i-nauka/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej–swietujmy-razem