Szczęśliwe numery: 11 28

Erasmus+ w ZSE w Pile

Administrator 13 kwietnia 2022, 12:09

Tagi:

9.04. br. w internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile odbyło się podsumowanie projektu  „Internships in Italy – theory in practice” (“Staże we Włoszech – teoria w praktyce”), realizowanego w ramach programu Erasmus+. Instytucją wnioskującą o grant było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile, a organizacją przyjmującą pilską młodzież była Asociazione Artistica Culturale “A Rocca” we Włoszech. Uczestnikami projektu było 30 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile (w zawodach: technik ekonomista, technik fotografii i multimediów, technik reklamy i technik informatyk). Ww. uczniowie wraz z opiekunami w dniach 15.10. – 15.11.2021 roku przebywali w Katanii (nadmorskie miasto leżące na Sycylii u podnóża wulkanu Etna), gdzie odbywali w tamtejszych firmach praktyki zawodowe, a w wolnym czasie mieli możliwość poznania kultury, przyrody i zabytków Sycylii.

W efekcie odbytych praktyk młodzież podniosła swoje kompetencje i umiejętności zawodowe i społeczne, w tym takie, jak nauka języka obcego w praktyce (konieczność posługiwania się językiem obcym w środowisku międzynarodowym w rzeczywistych warunkach pracy)  oraz rozwój przesiębiorczości (możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej w rzeczywistych warunkach podczas pracy za granicą). 

Na uroczyste podsumowanie projektu  “Staże we Włoszech – teoria w praktyce”  zostali zaproszeni przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pile, uczniowie, biorący udział w wyjeździe, ich rodzice, opiekunowie praktyk, nauczyciele i przedstawiciele instytucji wspierających tę inicjatywę. Uczniom, którzy odbyli zagraniczną praktykę, wręczono dyplomy, osobom zaangażowanym w projekt podziękowano za pracę przy jego realizacji, a wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznać się z bogatą galerią zdjęć przypominającą pobyt na Sycylii, posłuchać włoskich piosenek w wykonaniu uczniów szkoły oraz posmakować specjałów sycylijskiej kuchni.

Projekt podsumowali pani Magdalena Michalska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile, pani Ewa Krupka-Zaręba, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile, pan Henryk Liszkiewicz, kierownik grupy przebywającej na stażu oraz przezabawną prezentacją (wyjazd widziany z perspektywy uczniów) młodzież, która przez cztery tygodnie przebywała na Sycylii. Wszystkim zebranym za profesjonalną realizację tego projektu podziękował pan Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu Pilskiego, który podkreślił, że kompetencje zdobyte podczas praktyk we Włoszech niewątpliwie przełożą się na zwiększenie konkurencyjności naszych uczniów na krajowym i międzynarodowym rynku pracy.