Szczęśliwe numery: 11 32

Bliżej literatury z Danutą Bartosz

Administrator 6 marca 2023, 20:15

W piątek 3. marca gościliśmy w naszej szkole panią Danutę Bartosz, działaczkę kultury, poetkę, dziennikarkę, która od wielu lat zajmuje się kreowaniem i animowaniem kultury w Wielkopolsce, aktywnie działając w środowisku literatów. Pani Danuta jest autorką wielu tomów poezji, a także redaktorem i wydawcą  książek, w tym kilkunastu antologii dwujęzycznych współczesnej poezji, które promują poezję polską poza granicami kraju. Jest dziennikarzem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej.  Uczestniczyła w bardzo wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach poezji. Sama też zorganizowała 14 międzynarodowych festiwali i konferencji poetyckich, zapraszając 40-60 poetów z kraju i ze świata. Ponadto jest: prezesem Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki”, członkiem Stowarzyszenia im. Romana Brandstaettera, wiceprezesem Kapituły Nagrody Literackiej im. Witka Wincentego Różańskiego, sekretarzem Kapituły im. Nikosa Chadzinikolau, opiekunem Koła Młodych. Została także Honorowym Prezesem Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

W trakcie spotkania zostały wręczone nagrody za udział w Konkursie Pięknego Czytania „Lesen gehen”. Wyróżnienia otrzymały: Klaudia Brambor z klasy II M oraz Alina Dąbrowska z klasy III M. Nagrodę specjalną Fundacji Literackiej „Jak podanie ręki” otrzymała Klaudia Brambor za interpretację wiersza „Mut” Lothara Zanettiego.

Młodzież z wielkim zainteresowaniem wysłuchała słów poetki, a  po zakończeniu spotkania otrzymała autografy. Danuta Bartosz potwierdziła słowa Stefana Żeromskiego, że „poezja to szczery głos duszy ludzkiej”.