11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków. Państwo polskie narodziło się na nowo. Przez ponad wiek niewoli Polska nie istniała na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. Polacy wciąż czynili wysiłki, by odzyskać wolność. Polska odradzała się w krwawych potyczkach, powstaniach i wojnach, ale najmocniej odradzała się w marzeniach Polaków, którzy na 123 lata zostali pozbawieni swojej ojczyzny.

Za niepodległość i wolność naszej ojczyzny życie oddali jej najlepsi synowie i córki. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie tożsamości narodowej. Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości, był Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich walczących z zaborcami.  

Odzyskanie niepodległości dokonało się również dlatego, że ludzie, reprezentujący różne opcje polityczne, potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych. To współpraca Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – doprowadziła do narodowej jedności. W Święto Niepodległości składamy hołd tym, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !

© Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile

Realizacja KK

justo pulvinar velit, neque. libero. facilisis commodo non accumsan